Ekonomi

Pakistan ve IMF 710 milyon dolarlık dilim için önemli müzakereler yapacak

Pakistan, 710 milyon dolarlık dilimi güvence altına almak amacıyla Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 2 Kasım’da teknik müzakerelere başlayacak. Görüşmelerde vergi reformları, dolaşım borcu, enerji sektöründeki gelişmeler, dış finansman hedefleri ve kamu kurumlarının zararlarının azaltılması gibi çeşitli ekonomik konular ele alınacak. Bu müzakerelerin kilit katılımcıları Maliye Bakanlığı, Federal Gelir Kurulu (FBR) ve diğer ilgili Pakistanlı yetkililer olacak.

Bundan önce Pakistan’ın ekonomi ekibi, IMF ile hem teknik hem de politika düzeyinde tartışmaları içeren 15 günlük bir ekonomik inceleme misyonuna hazırlanıyordu. Maliye Bakanlığı, FBR, Planlama Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Petrol Bakanlığı ve Benazir Gelir Takviye Planı gibi kilit birimler dahil tüm bakanlıklardan derlenen performans raporları. Ayrıca PIPA ve diğer 11 kuruluşun uygulama raporları da bir araya getirildi. Bu kapsamlı değerlendirmeler, çeşitli girişimlerin başarısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bu incelemeden alınacak olumlu bir sonuç, IMF’den 710 milyon dolarlık önemli bir taksit alınmasına yol açabilir. Bu potansiyel mali desteğe rağmen Pakistanlı yetkililer, Pakistan’ın kalkınma bütçesindeki fon tahsisine ilişkin endişeler nedeniyle yeni kalkınma girişimlerine yönelik finansmanı durdurmayı düşünüyor. Bu durum büyük ölçüde IMF’nin önerdiği kemer sıkma önlemlerine bağlanıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu