Teknoloji

Sağlık Bakanlığı, Deprem Sonrası Halk Sağlığını Korumak İçin Web Sitesi Oluşturdu

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve 10 ilimizi etkisi altına alan Kahramanmaraş depremi sonrası Sağlık Bakanlığı yeni bir internet sitesi geliştirdi. Bu site sayesinde halkın sağlığının korunması ve bölgedeki sağlık çalışanlarının nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiği konusunda bilgiler paylaşılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, beyin sarsıntısından etkilenen bireyler ve sağlık çalışanları için bir platform oluşturdu.

Yeni web sitesinde, etkilenen bireylerin ve sağlık çalışanlarının yapması gereken işlemler adım adım anlatılıyor. Sitenin ana sayfasında deprem sonrası su ve gıda yoluyla bulaşan hastalıkların önlenmesine yönelik detaylı bilgiler yer almaktadır.

Deprem bölgesinde elektriğin olmadığı bölgelerde ısınma ihtiyacı klasik sobalarla sağlanmakta ve bu sobaların saldığı karbonmonoksit gazı zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle internet sitesinde karbon monoksit zehirlenmesine karşı bölge halkının neler yapabileceğine dair detaylı bilgiler yer alıyor.

Sitedeki değerli konulardan biri de deprem gibi acil durumlarda bebeklerin beslenmesidir. Bebeklerin anne sütü ile nasıl beslenmesi gerektiği veya bu gibi durumlarda anne sütüne alternatif olabilecek besinler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Son olarak su dezenfeksiyonu sağlanarak ortamda oluşabilecek hastalıkların önlenmesi hakkında bilgiler yer almaktadır. Suyu dezenfekte etmek için sodyum hipoklorit yani çamaşır suyu kullanımının değerli olduğu ve çevrede oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebileceği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bu yeni platform sayesinde depremden etkilenen insanların sağlık ve hijyen sorunlarını analiz etmeyi amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu