Haber

TDT Devlet Başkanları 9. Zirvesi’nde teşkilatın yol haritasını içeren belgeler imzalandı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Liderleri 9. Zirvesi’nde, teşkilatın yol haritasını belirleyen belgelere imza atıldı.

Semerkant’taki “Ebedi Şehir” Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen zirveye katılan üye ülkelerin devlet başkanları, Semerkant Bildirisi’ni kabul ederken, örgütün faaliyetinin daha da geliştirilmesine ait 10’dan fazla belgeyi imzaladı.

“Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” temasıyla yapılan zirvede, devlet başkanlarınca görüşülerek imzalanan belgeler arasında TDT’nin 2022-2026 Stratejisi, TDT ülkeleri ortasında ulaştırma alanında işbirliği programı, Sadeleştirilmiş Gümrük Koridorlarının Oluşturulması ve Ticaret Stratejisi mutabakatları ile Türk Lisanı Konuşan Ülkeler İşbirliği Kurulunun Kurulmasına Dair Nahcivan Anlaşması’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Protokol, Türk Devletleri Teşkilatı İçtüzüğü’nün kabulüne, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri ve yardımcıları ile Türk Akademisi Lideri ve Lider Yardımcısının atanmasına, Türk Yatırım Fonu’nun kurulmasına dair kararlar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu