Ekonomi

TZOB kurban fiyatları hakkında açıklama yaptı!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar kurban fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de geçen yıl 871 bin 791 büyükbaş, 2 milyon 643 bin küçükbaş hayvan kesildi.Bayraktar’ın büyükbaş hayvan kesiminde olduğunu hatırlatan bir önceki yıla göre yüzde 10 civarında bir düşüş varsayıyorlar,Ayrıca küçükbaş hayvan kesitlerinde çok fazla değişiklik beklemediklerini kaydetti.

Bayraktar, bu yıl 785 bini büyükbaş, 2 milyon 600 bini küçükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 385 bin kurbanlık hayvanın kesileceğini tahmin ediyor.yaptıklarını bildirdi.

MAĞDURLARIN CANLI KİLOGRAM FİYATLARI BELLİ OLDU

Bayraktar, kurbanlık hayvan fiyatlarının illere, canlı yüke, ırka ve cinsiyete göre değiştiğini belirterek, şunları kaydetti: “Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgiye göre ülkemizdeki ortalama fiyatlar büyükbaş hayvanlarda 35 bin ile 145 bin lira, küçükbaş hayvanlarda 4 bin lira ile 15 bin lira arasında değişecek ve canlı yük fiyatının kilogram başı olması bekleniyor. büyükbaş hayvanlarda 120 liradan 185 liraya, küçükbaş hayvanlarda 100 liradan 185 liraya ortalarda olacağı tahmin ediliyor.

Ülke ortalamasına baktığımızda büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 147 lira 7 kuruş, koyun ve keçilerin canlı kilogram fiyatının ise 129 lira 62 kuruş olduğu görülüyor. Bu fiyatlar tatil yaklaştıkça talebe göre değişiklik gösterebilir.

Geçen yılla karşılaştırıldığında, sığırda yüzde 140,5, küçükbaşta yüzde 103,9 arttı.Bayraktar, bu yıl yem, elektrik, personel, veteriner ilaç ve ulaşım gibi girdilerde ciddi artış yaşandığını ve bu durumun dolaylı olarak kurbanlık hayvan fiyatlarına yansıdığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu