Haber

Netanyahu’dan Macron’a: Ciddi hata yaptı!

Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ile ortak basın toplantısında konuştu.

İsrail Başbakanı, 7 Ekim’den bu yana topyekun kuşatma altında olan Gazze Şeridi’nde İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, “Hamas’ı yeneceğiz ve esirlerimizi geri getireceğiz. “Görev tamamlanana kadar durmayacağız”söz konusu.

Hamas saldırılarını önlemek için İsrail ordusu “Gerektiği sürece Gazze’de kalacak”Netanyahu’nun kaydettiği “Gazze Şeridi üzerindeki güvenlik kontrolünden vazgeçmeyi kabul etmeyeceğim.”dedi.

Netanyahu, “İsrail ordusu Gazze şehrinin kuşatmasını tamamladı. Artık şehrin göbeğinde faaliyet gösteriyorlar. Şifa Hastanesi civarındalar.”İfadelerini kullandı.

Arap ülkelerinin liderlerine seslenen Netanyahu, şunları söyledi: “Hamas’a karşı ayağa kalkacağız”aramak “Hamas, İran’ın başını çektiği terör ekseninin ayrılmaz bir parçasıdır ve bu kötülük ve terör ekseni, tüm Arap dünyasını olduğu gibi dünyayı da riske atmaktadır. “Birçok Arap ülkesinin liderlerinin bunu anladığına inanıyorum.”değerlendirmesini yaptı.

NETANYAHU FİLİSTİN YÖNETİMİNİN GAZZE’DE OLMASINA KARŞI

Netanyahu ise Hamas’tan sonra Gazze Şeridi’nin yönetiminin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi’ne verilmesi fikrine karşı olduğunu savundu.

Abbas ve Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırıları “kınamadan”Netanyahu’yu suçlayarak Abbas’ı işaret etti “Orada (Gazze’de) 30 gün önce yaşanan korkunç katliamı hâlâ lideri kınamayan bir otorite olamaz.”söz konusu.

Gazze’de İsrail’in tam güvenlik kontrolü sağlamasını istediklerini yineleyen İsrail Başbakanı, geçmişte olduğu gibi burada yeniden Yahudi yerleşim birimleri kurmanın mümkün olmadığını söyledi. “Bu gerçekçi bir hedef değil.””dedi ve desteklemediklerini söyledi.

“MACRON CİDDİ BİR AHLAKİ HATA YAPTIK”

İsrail Başbakanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Gazze’ye yönelik saldırılarda siviller öldü ve İsrail saldırılarını durdurmalı”Kendisi de kendi tarafındaki sözlere tepki gösterdi.

Macron için Netanyahu “Gerçek anlamda ve ahlaki açıdan ciddi bir hata yaptı.”İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu